A franciák marcipános piskótája a Pain de Gênes, azaz Genovai sütemény egy tömör textúrájú piskótatészta. Nevéből kiindulva nyilvánvalóan talján ihletésű, a Ligúriában közkedvelt sütemény, a pasta genovese rokona. Az olasz változat elkészítése nagyon hasonló ehhez a süteményhez. Desszertborokkal fogyasztják.
Megtölthetjük különféle krémekkel vagy ganache-sal, felhasználhatjuk desszertek, torták készítéséhez, hiszen tömörebb textúrájánál fogva nem áztatják át annyira a krémek. Érdemes előre elkészíteni. Igazán intenzív mandula íze ugyanis csak két nappal a sütés után jelentkezik, de ezután még sokáig élvezhető.
Marcipános piskóta
20 dkg marcipánmassza (legalább 1:1 arányú, pl. saját készítésű)
3 tojás
5 dkg finomliszt
fél kk. sütőpor
6 dkg vaj
1 ek. ánizslikőr (pl. Ricard Pastis)/narancslikőr (pl. Cointreau)/citromlikőr (pl. Limoncello)
- Tegyük egy fém tálba a marcipánmasszát. Elektromos habverővel kis fokozaton dolgozzuk egyenként a tojásokat a masszához. Tegyük a tálat vízfürdőre (takaréklángon forrdogáló víz fölé) és addig verjük a habverővel a krémet, amíg el nem éri a 60 ᵒC-ot. Ha szeretnénk, közben adjuk hozzá a likőrt, majd vegyük le a vízgőz felől, és a habverővel addig verjük, amíg a massza nagyon habos, könnyű és hideg nem lesz.
- Ez idő alatt olvasszuk meg a vajat és adjunk hozzá egy keveset a keverékből. Lassan dolgozzuk hozzá a lisztet a marcipános tojáshoz, és forgassuk össze egy spatulával a közepétől kiindulva, majd ugyanígy adjuk hozzá a vajat is.
- Vajazzunk és lisztezzünk ki egy 18-22 cm átmérőjű tortaformát és öntsük bele a masszát. 180 ᵒC-os sütőben süssük a tésztát 30 percig. Ellenőrizzük tűpróbával, hogy megsült-e. Ha igen, borítsuk ki sütőpapírra vagy alufóliára és hagyjuk kihűlni. Ha már hideg, fóliába csomagolva néhány napig eltárolhatjuk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése